TÉMA

Nicholas Winton

Jako vidět mého otce, říká syn Nicholase Wintona o filmu s Anthonym Hopkinsem

Česká kina uvádí britský snímek Jeden život, který vypráví o Nicholasi Wintonovi. Britský makléř si dlouho nechával pro sebe, že pomohl před druhou světovou válkou zachránit z Československa 669 převážně židovských dětí. Hraný film se natáčel i v Česku, Nicholase Wintona ztvárnili Anthony Hopkins a Johnny Flynn.
5. 2. 2024|

Přežily holocaust a šíří osvětu. Eva Erbenová a Zuzana Marešová dostaly ocenění a varují před opakováním minulosti

Zuzana Marešová a Eva Erbenová jsou ženy, které přežily holocaust. Jedna před nacistickým lágrem ujela Wintonovým vlakem, druhá přežila Osvětim a pochod smrti. Za to, že o své zkušenosti s nacistickým režimem šíří osvětu, získaly ve čtvrtek ocenění. Pro pořad 168 hodin s nimi natáčela Eva Koryntová.
23. 10. 2023|

Anthony Hopkins jako Nicholas Winton. Film o zachránci dětí uvidí nejdříve v Torontu

Tvůrci zveřejnili první snímky z chystaného filmu One Life (Jeden život), který převypráví strhující příběh Nicholase Wintona. Britský makléř pomohl zachránit téměř sedm set převážně židovských dětí, když zařídil jejich odjezd z předválečného Československa na Západ. V hraném filmu ho ztvární Anthony Hopkins a v mladší verzi Johnny Flynn.
31. 7. 2023|

Prezident Zeman udělil Řád bílého lva Zelenskému i Třem králům

Prezident Miloš Zeman u příležitosti státního svátku 28. října naposledy ve Vladislavském sále Pražského hradu udělil nejvyšší státní vyznamenání. Řád bílého lva hlava státu dle očekávání propůjčila ukrajinskému prezidentu Volodymyru Zelenskému. Nejvyšším státním vyznamenáním ocenil i příslušníky odbojové organizace Tři králové. Zeman udělil i tři Řády Tomáše Garrigua Masaryka, tedy druhé nejvyšší státní vyznamenání. Předal i 21 medailí Za hrdinství. Slavnostního udílení se neúčastní dva z nejvyšších ústavních činitelů, kteří od Zemana neobdrželi pozvánky.
28. 10. 2022Aktualizováno28. 10. 2022, 23:23|

Nepřijal, že něco nejde, zkrátka našel řešení, vzpomíná na otce Nicholas Winton mladší

Před druhou světovou válkou zachránil sir Nicholas Winton 669 českých a slovenských dětí převážně židovského původu před smrtí v nacistických táborech. Na svého otce v Událostech, komentářích vzpomenul Nicholas Winton mladší. „On zkrátka našel řešení, a to je pro nás poučení. Často si říkáme, že něco udělat nemůžeme, ale upřímně řečeno, nezkusili jsme to, nebo se nám prostě nechce,“ říká.
28. 10. 2022Aktualizováno28. 10. 2022, 12:31|

Jedna sestra odjela, druhá ne. V Kabaretu Winton se za šťastný konec platí

Podle námětu a původního zpracování spisovatelky Kateřiny Tučkové vznikl Kabaret Winton. Hra uváděná Švandovým divadlem se vrací k osudům židovských dětí, které v době nástupu nacismu zachránil z Československa Nicholas Winton. Staví na skutečností inspirovaném příběhu dvou sester – jedna vlakem vypraveným do bezpečí odjela, druhá ne. Kabaret Winton tak otevírá i téma, jak velkou cenu musely děti – i jejich blízcí – za svůj život zaplatit.
25. 10. 2022|

Zemřela Barbara Wintonová. Velkou část života šířila odkaz svého otce, zachránce židovských dětí

Po dlouhé nemoci v úterý v Británii zemřela v 68 letech Barbara Wintonová, dcera sira Nicholase Wintona, zachránce československých židovských dětí, informovala rodina. Wintonová několikrát navštívila Českou republiku, česky jí také vyšla kniha „Není-li to nemožné“, v níž popsala životní příběh svého otce. Sama se problematice uprchlictví také aktivně věnovala. Pořádala přednášky i na českých středních školách a pravidelně přijížděla na Forum 2000.
20. 9. 2022|

Češi zachraňovali spolupracovníky z Kábulu s nasazením vlastních životů. „Jinak bych zmizel,“ říká evakuovaný Afghánec

Uplynul rok od doby, kdy radikální islamistické hnutí Taliban ovládlo Kábul. Příslušníci české Vojenské policie tehdy museli v extrémně krátkém čase zajistit evakuaci pracovníků ambasády a několika desítek spolupracovníků z řad Afghánců. Během nebezpečné operace se jim povedlo zachránit i rodinu vysoce postaveného představitele afghánské justice. Kapitán Zdeněk Poul, velitel jednotky KAMBA, za tento zásah nyní získal nejvyšší vyznamenání, Zlatý kříž Vojenské police.
5. 9. 2022|

Německý prezident Steinmeier přijel vlakem na návštěvu Česka. V Lánech povečeřel se Zemanem

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier přijel z Berlína vlakem na třídenní návštěvu Česka. Na pražské hlavní nádraží dorazil krátce po půl čtvrté odpoledne, poté odjel do Lán, kde uctil památku Tomáše Garrigua Masaryka a absolvoval soukromou večeři s prezidentem Milošem Zemanem. Před odjezdem z Berlína Steinmeier prohlásil, že vztahy Čechu a Němců nebyly vždy nejlepší, ale že nyní mají pevný základ. Politická jednání jsou na programu ve čtvrtek a v pátek.
25. 8. 2021Aktualizováno25. 8. 2021, 19:11|

„To je Nicholas Winton, ten člověk, který tě zachránil,“ vzpomíná na první setkání Marešová

Jediný člověk zachránil stovky lidských životů. Sir Nicholas Winton těsně před propuknutím druhé světové války pomohl 669 československým dětem – především z židovských rodin – dostat se vlaky do bezpečí v Británii. Svět se o jeho hrdinství dozvěděl až v roce 1988. Televize BBC ho tehdy pozvala do pořadu, kde se vůbec poprvé setkal se zachráněnými – těm se od té doby začalo říkat Wintonovy děti. Mezi zachráněnými dětmi byla i Zuzana Marešová.
8. 5. 2021|

I jeden člověk něco zmůže. Petr Sís vypráví rodičům a dětem o Nicholasu Wintonovi

Česko-americký výtvarník a spisovatel Petr Sís napsal a ilustroval knihu inspirovanou činem sira Nicholase Wintona, který zachránil stovky dětí z nacisty ohroženého Československa. Kniha Nicky & Věra vychází anglicky v New Yorku a Londýně u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu, který připadá na 27. ledna. Český překlad se chystá na podzim.
27. 1. 2021Aktualizováno27. 1. 2021, 20:34|

Soše Nicholase Wintona v Praze na hlavním nádraží na nose opět usedly jeho charakteristické brýle

Na prvním nástupišti hlavního nádraží v Praze byla v neděli znovu slavnostně odhalena socha Nicholase Wintona, který před druhou světovou válkou zachránil 669 převážně židovských dětí před transportem do koncentračního tábora. Winton má zhruba po pěti letech znovu své charakteristické brýle. Podle jejich výrobce a organizátora akce Pavla Schreibera stála oprava 13 tisíc korun, pokryla je veřejná sbírka.
13. 9. 2020|

Na opraveném památníku jsou znát už jen otisky Wintonových dětí, ne stopy vandala

Sklář Jan Huňát vytvořil skleněnou desku pro památník Rozloučení. Už podruhé. Před osmi měsíci sklo zničil neznámý vandal. Policie případ odložila, pachatele se najít nepodařilo. Dílo umístěné na pražském hlavním nádraží je poctou rodičům takzvaných Wintonových dětí. K nim patří i Zuzana Marešová, s níž se umělec během práce na památníku i jeho opravách setkával.
8. 2. 2020|

Zákon k brexitové dohodě platí. Schválily ho obě komory britského parlamentu

Britský parlament schválil zákon k dohodě o brexitu. Dolní sněmovna odmítla všechny změny, které učinila horní komora. Ta už nové dodatky nenavrhla. Text tak míří ke královně, která ho formálně stvrdí. Za týden budou o rozvodové dohodě hlasovat také poslanci Evropského parlamentu. Pokud s ní vysloví souhlas, opustí Británie na jejím základě EU na konci ledna, tedy za devět dní.
22. 1. 2020Aktualizováno22. 1. 2020, 20:01|

Lordi přidali do brexitového zákonu další dodatky. Normu o dětských uprchlících předložilo jedno z Wintonových dětí

Vláda britského premiéra Borise Johnsona utrpěla sérii porážek ve Sněmovně lordů, když tato komora parlamentu schválila další dodatek k prováděcímu zákonu k brexitové dohodě. Na jeho základě budou moci i po brexitu dětští uprchlíci přicházet za svými rodiči žijícími ve Velké Británii. Horní komora britského parlamentu, v níž mají více zástupců opoziční labouristé a liberální demokraté než vládní konzervativci, však zabránit schválení zákonů nemůže.
21. 1. 2020Aktualizováno21. 1. 2020, 19:07|

Pro Němce Žid, pro Čechy Němec. Příběh československého pilota RAF Kurta Taussiga byl výjimečný

Čechoslovák, ale ne Čech, ani Slovák. Pro Němce Žid, pro Čechy Němec. A radši nakonec Brit. Nedávno zesnulý pilot a důstojník RAF Kurt Taussig, oceněný medailí Za hrdinství v boji in memoriam, byl již odmalička neobyčejným rodákem z Teplic. Jeho životní příběh nyní představuje v dokumentu redaktor ČT Jan Beránek.
1. 11. 2019|

Generace československých pilotů RAF odchází. Zemřel Kurt Taussig

Ve věku 96 let zemřel v Londýně Kurt Taussig. České televizi to sdělila jeho rodina. Taussig byl vedle Emila Bočka jedním ze dvou posledních žijících československých pilotů RAF. Patřil také mezi takzvané Wintonovy děti.
19. 9. 2019Aktualizováno19. 9. 2019, 22:47|

Poslední Wintonův vlak odjel před 80 lety, do Británie už nedojel

Měl zachránit stovky dětí před nacisty, do Velké Británie už ale poslední vlak nedojel. Z pražského Wilsonova nádraží odjel přesně před osmdesáti lety, na cestě ho ale zastavila válka. Většina pasažérů pak zemřela v koncentračních táborech. Dětské transporty z okupovaného území Čech a Moravy organizoval s dobrovolníky sir Nicholas Winton. Krátce před válkou takto zachránili 669 převážně židovských dětí.
1. 9. 2019|

Zachránil ho Wintonův vlak. V Británii se pak fyzik Abeles ještě stihl zapojit do odboje

Před osmdesáti lety vyjelo z Prahy postupně osm vlaků s převážně židovskými dětmi, které rodiče posílali do Anglie. Transporty organizovala síť lidí v čele s Nicholasem Wintonem. Snažili se tak děti zachránit před nacistickým pronásledováním v protektorátu. Za svůj život vděčí Wintonovu vlaku i Ben Abeles, který se v Anglii ještě stihl zapojit do československé armády v boji proti Hitlerovi.
5. 7. 2019|

Pražský památník věnovaný rodičům Wintonových dětí někdo poničil

Památník Rozloučení, který na pražském hlavním nádraží připomíná rodiče takzvaných Wintonových dětí, někdo poničil. Policie případ vyšetřuje jako poškození cizí věci. Škoda zatím nebyla vyčíslena. Informaci Radiožurnálu ČTK potvrdil mluvčí pražské policie Jan Rybanský.
9. 6. 2019|

Doreen Warrinerová byla neprávem opomíjenou spojkou Nicholase Wintona v Praze

Příběh zachránce stovek židovských dětí Nicholase Wintona je všeobecně známý, málokdy se však hovoří o jeho spolupracovnících, bez jejichž pomoci by se neobešel. Jednou z nich je Britka Doreen Warrinerová, nositelka Řádu britského impéria (OBE). Warrinerová patřila k dalším čtyřem lidem, kteří po zabrání Sudet v září 1938 a následné okupaci v březnu 1939 společně s Wintonem vytvořili v Československu záchrannou síť pro ty nejvíce ohrožené. Zachránkyně židovských dětí a dalších několika tisíc lidí má proto nově pamětní desku v Praze na hotelu Alcron.
30. 4. 2019|

Ještěže jsme jiná generace. Školáci a pamětníci připravují hru o válce

Pražští školáci připravují společný projekt s pamětníky druhé světové války. Na základě pamětnických vzpomínek vzniká divadelní hra, kterou se česká mládež připojila k letošní připomínce obětí holocaustu. V jeden den divadelní projekt propojí několik míst v Evropě.
5. 1. 2019|

Osmdesát let od záchranných „kindertransportů“. Pomáhala s nimi i zapomenutá Marie Schmolková

Na den přesně před osmdesáti lety dorazil na britské území první vlak s židovskými dětmi z hitlerovského Německa. Rodiče je poslali do Spojeného království, aby je uchránili před nacisty. Kvůli protižidovským opatřením v protektorátu Čechy a Morava následovaly později i vlaky z Prahy. Mnohé z dětí zachránil sir Nicholas Winton, který by se ale neobešel bez pomoci dalších lidí. Patří mezi ně i Marie Schmolková, jedna z klíčových osobností záchrany nejen židovských dětí ze zemí ohrožených nacismem.
2. 12. 2018|

Lidstvo se nikdy nepoučí, říká Wintonovo dítě Ruth Drahota. Z Prahy utíkala před nacisty i komunisty

Před 50 lety bylo pražské jaro v plném rozpuku, v zemi byla například zrušená komunistická cenzura. I to mělo v srpnu 1968 za následek invazi vojsk Varšavské smlouvy. Jen do konce roku 1969 kvůli invazi ze země uprchlo nejméně 70 tisíc občanů, některé odhady hovoří dokonce o dvojnásobku. Byla mezi nimi i Ruth Drahota. Ta přitom z Prahy utíkala už podruhé. Poprvé jako Wintonovo dítě před nacisty. Kompletní přepis rozhovoru Bohumila Vostala naleznete v závěru článku.
13. 5. 2018|