Unie má konečně novou komisi

Štrasburk/Brusel - Evropská unie má po měsících odkladů a zdlouhavých debat novou Evropskou komisi. Sbor komisařů včetně českého zástupce Štefana Füleho dnes schválili europoslanci. Stalo se tak i přesto, že řada z nich šéfa EK Josého Barrosa i některé členy jeho týmu ostře kritizovala. Pro komisi zvedlo ruku 488 z necelých sedmi stovek přítomných europoslanců. Komise, která je výsledkem loňských voleb do Evropského parlamentu, měla podle původní vize začít pracovat od listopadu. To však zhatilo zpoždění vstupu Lisabonské smlouvy o reformě EU v platnost.

Europoslanci dnes nerozhodovali o jednotlivých kandidátech na komisaře, nýbrž o komisi jako celku. Hlasovat o ní měli už 26. ledna, to ale zase zmařilo stažení bulharské kandidátky Rumjany Želevové, kterou zákonodárci ostře kritizovali a hrozilo, že by mohla kvůli tomu padnout i celá komise. Bulharsko ale kontroverzní adeptku nakonec vyměnilo, čímž otevřelo cestu ke schválení komise.

Podporu nové Evropské komisi nakonec přímo vyjádřila jen polovina z 22 českých europoslanců. Všech devět členů za ODS se totiž zdrželo a dva ze čtyř českých komunistických poslanců hlasovali proti. Pro byli zbylí dva komunisté, dva lidovci i sociální demokraté, kteří mají v evropském zákonodárném sboru sedm zástupců.

Hádky a kritika Ashtonové

Hlasování předcházela poměrně vzrušená debata. Šéf euroskeptické poslanecké frakce Evropa svobody a demokracie Nigel Farage nepřímo přirovnal Evropskou unii k Sovětskému svazu, což rozčílilo Barrosa. „Ti, kteří se snaží srovnávat totalitární Sovětský svaz s Evropskou unií, neví, co to znamená žít pod diktátorským režimem, a ani neví, co znamená demokracie,“ uvedl. O pozdvižení v hlavním jednacím sále se postaral i šéf Zelených Daniel Cohn-Bendit, který jednoho ze svých kolegů vulgárně okřikl, aby ho nepřerušoval.

Řada zákonodárců kritizovala i místopředsedkyni Evropské komise a ministryni zahraničí EU Catherine Ashtonovou, přičemž podle mnoha z nich na svou práci nestačí. „Za nejslabší článek považuji britskou komisařku Ashtonovou,“ řekla česká europoslankyně Zuzana Roithová (KDU-ČSL), přestože sama komisi podpořila.

Výroky při hlasování o komisi:

Nigel Farage (euroskeptická skupina EFD - Evropa svobody a demokracie): „Evropa se rozpadne, a čím dříve to bude, tím lépe. Žádné nové pravomoci pro Evropskou komisi. Ne komisi s železnou pěstí.“

Daniel Cohn-Bendit (Zelení/Evropská svobodná aliance): „Je tu koalice milovníků Barrosa (předsedy Evropské komise Josého Barrosa). Jsme jediná skupina, která komisi otevřeně kritizuje.“

„Můžeš, prosím, držet hubu?,“ okřikl Bendit jednoho ze svých kolegů.

Lothar Bisky (GUE/NGL - Konfederovaná skupina evropské sjednocené levice/Severské zelené levice): „Neoliberální Evropskou komisi nepodpoříme. Musíme bojovat proti opomíjení a sociálnímu vyloučení.“

Martin Schulz (S&D - Pokrokové spojenectví socialistů a demokratů): „Slyšení (kandidátů na evropské komisaře), to bylo něco jako naslouchat mnichům, které poslal Barroso s přísahou mlčenlivosti.“

Guy Verhofstadt (ALDE - Aliance Liberálů a demokratů pro Evropu: „Konečně tu máme komisi, posledních šest měsíců byla EU bez silné komise neefektivní. Potřebujeme nový začátek.“

Jan Zahradil (ECR - Evropská konzervativní a reformní skupina): „Catherine Ashtonová, vysoká představitelka EU pro zahraniční politiku, je ukázkovým příkladem člověka, který nemá v Evropské komisi co dělat.“

Joseph Daul (EPP - Evropská lidová strana): „Evropa nefunguje tak, jak by měla. Musíme být ambiciózní.“

José Barroso (předseda Evropské komise): „Jsme hrdí na výsledky hlasování, vidíme, že se těšíme podpoře napříč celým politickým spektrem, a to už něco znamená.“

Füle se za Česko přimlouvat nebude

Štefan Füle hodlá s Prahou intenzivně komunikovat, lobbovat za ni v Evropské komisi či přijímat od ní nějaké instrukce však nehodlá. Uvedl to v rozhovoru krátce po schválení komise. Füle se tím jen drží unijních norem. Eurokomisaři jsou totiž na jejich základě nezávislí na zemích, které je do Bruselu vysílají. To opakovaně připomněl i staronový šéf Evropské komise José Barroso.

„Jsou to dvě věci. Jedna je komunikovat s Prahou, se zemí, která vás do komise vyslala, a druhá věc je přijímat instrukce od takové země, provádět jejím jménem nějaký lobbing,“ řekl Füle. „Pokud se jedná o to druhé, tak to je ta nezávislost, o které mluvil předseda EK, že žádný člen by neměl takové instrukce přijímat,“ doplnil.

Nová Evropská komise začne fungovat ve středu. Füle hned první den bude s europoslanci diskutovat o několika věcích, které se týkají jeho portfolia v komisi - tedy oblasti rozšíření EU. Debatovat bude o zprávách k Chorvatsku, Turecku a Makedonii i situaci na Ukrajině. Koncem týdne ho čeká schůzka se srbským vicepremiérem.

Vydáno pod