Americký vědec chce zveřejnit poezii Usámy bin Ládina

New York - Usáma bin Ládin, vůdce al-Káidy, není jen nejhledanějším mužem na světě, ale také talentovaným básníkem. Alespoň podle profesora literatury Flagga Millera z Kalifornské univerzity. Američan chce proto příští týden zveřejnit ukázky z jeho poezie, která se našla nahraná na páskách v jeho skrýši v Afghánistánu.

Podle profesora Millera, který vyučuje arabskou poezii, býval bin Ládin během 90. let vyhledávaným recitátorem na svatbách a při dalších oslavách. Lidé si jeho verše nahrávali na pásky, které poté nechávali kolovat jako populární písně. Tyto nahrávky, které našli američtí vojáci při invazi do Afghánistánu po zářijových útocích na USA v roce 2001, profesor Miller prostudoval.

Flagg Miller:

„Bin Ládin je nadaný básník s důmyslnými rýmy a rytmem, což byl důvod, proč si ho mnoho lidí nahrávalo a nechávalo nahrávky kolovat.“

Ve verších se bin Ládin představuje jako „básník-bojovník“, jehož slova mají vést jeho následovníky do idylického útočiště v horách Hindúkuše. „Hory často používá jako metafory,“ dodává Miller. „Jednak jako hranice rozdělující Araby, ale také jako prostředek, který je zbaví pokušení světského světa.“

Miller nahrávky poprvé slyšel před čtyřmi lety, když je zkoumali překladatelé FBI a pátrali v nich po zakódovaných vzkazech pro spící teroristické buňky. Identifikoval mezi nimi dvě desítky těch, na nichž zní „charakteristicky monotónní“ hlas Usámy bin Ládina. Ukázky z těchto nahrávek se mají objevit v říjnovém čísle časopisu Language and Communication.

Podle Millera Usáma vypráví hrdinské historky o mrtvých mudžáhidech pocházejících z vesnic, ve kterých vystupoval. Často to bylo poprvé, co se rodiny dozvěděly o osudu svých blízkých. Bin Ládin tyto zprávy mísil s radikální teologií a vlastními verši postavenými na tradiční válečné poezii, aby probudil zájem mladých mužů.

Jiní odborníci na arabský svět ale nejsou nadšeni, že se nahrávky dostanou na veřejnost. „Jsou nevyzrálé a brutální, složené s minimálním umem tak, aby získaly vnímavou duši mladých a po krvi prahnoucích mužů,“ říká jeden z vědců, který si nepřál být jmenován. „Bin Ládin je nyní odhalen jako ostuda dvě tisíciletí trvající arabské kultury.“