Galileo bude definitivně v Praze

Brusel – Administrativní část evropského navigačního systému Galileo bude definitivně sídlit v Praze. Jednohlasně to dnes odsouhlasili ministři Evropské unie. Systém bude fungovat od roku 2014. Do Prahy by se ale agentura měla přestěhovat z Bruselu během roku až dvou.

Češi vyhráli diplomatický boj o sídlo jedné z unijních agentur a získali jednu z nejprestižnějších. V Česku bude sídlit administrativa systému Galileo, což je vůbec nejdražší unijní projekt. Zatím stál 3,5 miliardy eur. 

Agentura bude v Praze sídlit v budově bývalé konsolidační agentury v Holešovicích. Tady bude sedět management, budou se tady podepisovat smlouvy, řešit reklama nebo schvalovat potřebné přístroje a aplikace. 

Samotný systém zatím nefunguje. Zatím jsou na oběžné dráze pouze dva satelity, v roce 2014 již bude fungovat 18 družic, celkem jich má být 30. Má jít o alternativu systému GPS. Galileo bude sloužit hlavně řidičům. Vedle toho dokáže přijmout signály třeba z lodí nebo od jednotlivců. Na dálku je možné sledovat i přepravu nebezpečných nákladů nebo navádět letadla při nouzovém přistání.

Velká příležitost pro Česko

Český premiér Petr Nečas:

„Je to úspěch pro Českou republiku. Je to velice dobrá zpráva, protože to sem do České republiky přinese špičkové technologie. Respektive z České republiky se bude řídit jeden z nejšpičkovějších technologických systémů v rámci Evropské unie.“

Český ministr dopravy Vít Bárta dnes rozhodnutí ministrů přivítal: „Pro Českou republiku je to zcela zásadní úspěch. Dnešní rozhodnutí pro Prahu neznamená pouze mezinárodní prestiž spojenou se sídlem jedné z významných evropských agentur, ale především také mnoho navazujících příležitostí, které se díky němu otevřou tuzemským firmám na poli jednoho z nejdynamičtějších odvětví s velkou přidanou hodnotou.“ 

Úřad pro dohled nad evropským GNSS Galileo (European GNSS Supervisory Autority), jak se oficiálně agentura nazývá, je regulační orgán EU, který spravuje evropskou družicovou navigaci. Řídí jeho vývoj a výzkum. Karel Dobeš, vládní zmocněnec pro projekt Galileo, v tomto oboru vidí velkou příležitost pro české firmy. „Jde o byznys s nejvyšší přidanou hodnotou, výhledově díky němu mohou místní firmy, potažmo celá ČR, získat miliardy korun.“