Kolínská katedrála kdysi vévodila světu, stavěla se 632 let

Kolín nad Rýnem - Velkolepá gotická katedrála v Kolíně nad Rýnem, jejíž dvě štíhlé věže se vypínají do výšky 157 metrů, ukrývá řadu cenností, mimo jiné i domnělé ostatky biblických Tří králů. Kolínský dóm, ve své době největší stavba na sever od Alp, se stavěl 632 let, slavnostně byl otevřen 15. října 1880 za přítomnosti německého císaře Viléma I. Pětilodní katedrála byla čtyři roky nejvyšší stavbou světa. V roce 1884 ji překonal 169 metrů vysoký Washingtonův monument v USA. Přes 40 let vládla světu Eiffelova věž v Paříži - téměř stejně dlouho Empire State Building v New Yorku. Nyní se nejvyšší stavby budují především v Asii. Světu od letoška vládne mrakodrap Burdž Chalífa v Dubaji.

Základní kámen dominanty jednoho z nejstarších německých měst byl položen 15. srpna 1248 v místech, kde stál starý románský kostel. Stavba chrámu inspirovaného francouzskými katedrálami postupovala nejprve rychle, takže jeho chór mohl být vysvěcen v roce 1322. Několik let poté se výstavby zřejmě účastnil i Petr Parléř, který zkušenosti později uplatnil při stavbě Chrámu svatého Víta v Praze. Nedostatek peněz zastavil budování kolínského dómu zhruba v polovině 16. století a teprve počátkem 19. století pomohlo novoromantické nadšení pro vše středověké shromáždit dostatek financí, částečně i ze sbírek kolínských občanů. Jako poslední byly dokončeny v roce 1880 dvě věže, které jsou součástí komplexu pětilodní katedrály s příčným trojlodím a věncem kaplí o celkové rozloze skoro 8 000 metrů čtverečních.

Jedinečným uměleckým dílem v chrámu, který měří 144 metrů na délku a 86 metrů na šířku, je sarkofág, v němž jsou uloženy domnělé ostatky biblických Tří králů. Relikvie Kašpara, Melichara a Baltazara přivezl z Milána v roce 1164 kolínský arcibiskup Rainald z Dasslu, který tak Kolín nad Rýnem katapultoval mezi špičku tehdejších poutních míst.

Dalšími cennostmi dómu, který je zasvěcen svatému Petrovi a Panně Marii, jsou například sochy na sloupech chóru či Gerův kříž, který nechal zhotovit arcibiskup Gero v 10. století a na němž je ukřižovaný Kristus v životní velikosti. V katedrále je 11 zvonů a na vyhlídkovou plošinu na jižní věži vede 509 schodů.

Katedrála v Kolíně nad Rýnem
Zdroj: ČT24/Getty Images

Během druhé světové války byla katedrála sedmkrát zasažena při bombardování, ale naštěstí nebyla úplně zničena. Její poválečná rekonstrukce skončila v roce 1956 a 40 let poté byl tento gotický skvost zapsán na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Nejvyšším křesťanským kostelem na světě je katedrála v Ulmu

Kolínská katedrála je nyní třetím nejvyšším křesťanským kostelem na světě. Nejvyšší věž (161,5 m) má gotická protestantská katedrála v Ulmu, která byla dostavěna deset let po kolínské, 31. května 1890, na druhém místě je katolická bazilika Notre-Dame v Yamoussoukru v Pobřeží slonoviny, jejíž věž měří 158 metrů a která se stavěla v letech 1985-1989. Nejvyšší minaret na světě má mešita Hasana II. v marocké Casablance.


Co se týká nejvyšších budov světa, po Empire State Building následovalo v roce 1972 newyorské Světové obchodní středisko (417 m), o dva roky později chicagská věž Willis (dříve Sears Tower; 442 m), v roce 1998 Veže Petronas v malajském Kuala Lumpuru (452 m), v roce 2004 Tchaj-pej 101 (509 m) a roku 2010 Burdž Chalífa. Při započítávání vysílačů se po Empire State Building stal již v roce 1954 nejvyšší stavbou vysílač KWTV v americké Oklahomě se 480 metry, po něm následovala řada dalších vysílačů, posledním byl vysílač KVLY-TV v Severní Dakotě v USA, který byl s 629 metry nejvyšším od roku 1991.

Půdorys kolínské katedrály
Zdroj: ČT24/ČTK