Rath varoval školy před volbami nanečisto, podle Bendla se bojí

Praha - Středočeský hejtman David Rath (ČSSD) napsal dopis ředitelům středních škol zřizovaných krajem, v němž je varoval před volbami nanečisto. Projekt by se podle něj neměl konat krátce před sněmovními volbami, kdy napomáhá volebnímu úspěchu pravicových stran. Studentské volby organizuje společnost Člověk v tísni jako součást programu Jeden svět na školách. Na dopis upozornil šéf středočeské ODS Petr Bendl, podle kterého hejtman ředitelům vyhrožuje a dopouští se tím zneužívání pravomocí. Ministerstvo školství v minulosti převzalo nad projektem záštitu. Tentokrát ji ale neprodloužilo. Resort krok zdůvodňuje napjatou předvolební kampaní a ochranou školství před jeho politizací.

„Myslím, že se obává negativního obrazu, který má mezi mladými lidmi,“ domnívá se Bendl. Podle Ratha by na projektu asi nebylo nic špatného, kdyby neměl proběhnout těsně před parlamentními volbami. Hejtman v dopise uvedl, že organizátoři akce zapomínají na nutnost dodržení ustanovení školského zákona o zákazu propagace politických stran a reklamy ve školách. Přímo ředitelům zapojení do akce nezakázal, akci by ale podle něj měli odložit na období po volbách: „Především v období těsně před volbami je podobná akce nevhodnou aktivitou.“

Bendl: Projekt je zcela v kompetenci ředitelů, nikoliv hejtmana

Reportáž Ivany Šmelové (zdroj: ČT24)

Bendl uvedl, že je zcela v kompetenci ředitelů, nikoliv krajského hejtmana, aby si projekt ohlídali a nedovolili, aby překročil zákonné hranice. Připomněl, že už Rath v minulosti ředitelům škol posílal dopis kvůli anketě o názvu středočeské univerzity. Těm, kteří se jí neúčastnili, hrozil finanční postih. Nakonec ale obdrželi pouze písemné upozornění, že pokud by se tato situace příště opakovala, kraj by přistoupil k pracovněprávním opatřením. „Opakuje se, co tu bylo několikrát,“ poznamenal Bendl.

David Rath:

„Pořádání 'stínových' voleb na školách před volbami řádnými lze dle nás hodnotit jako porušení školského zákona.“

Rath se domnívá, že výsledky studentských voleb mohou zasáhnout do předvolební situace. Podotkl, že mezi studenty podle průzkumů veřejného mínění převažují spíše sympatizanti pravice: „To spektrum je tam o něco jiné než třeba ve skupině třicetiletých, padesátiletých, šedesátiletých.“ Zároveň připomněl, že ministryně školství Miroslava Kopicová byla do vlády nominována za ODS: „Myslíme si, že paní Kopicová tady ustřelila a zneužila peníze ze státního rozpočtu k jakési propagandě v rámci ODS.“

Mluvčí ministerstva Tomáš Bouška nechtěl vyjádření komentovat. Projekt je ale údajně financován ze zahraničního grantu. Ministerstvo školství v minulosti převzalo nad projektem záštitu. Po jednání s předsedou Asociace krajů Michalem Haškem se ale ministryně tentokrát rozhodla záštitu neprodloužit. Resort krok zdůvodňuje napjatou předvolební kampaní a ochranou školství před jeho politizací. Zástupci Člověka v tísni ale tvrdí, že projekt je z hlediska zákona v pořádku: „Jsme přesvědčeni, že projektové aktivity školský zákon neporušují, ale naopak naplňují požadavky závazných vzdělávacích dokumentů týkající se výchovy demokratického občana, seznamování s principy demokracie, práv a povinností občana v demokratické společnosti a dalších.“

Človek v tísni: Žádné strany propagovány nebudou

Studentské volby jsou součástí dlouhodobého programu Člověka v tísni Jeden svět na školách, v rámci něhož chodí školáci na filmy o světových problémech nebo diskutují s oběťmi nacismu či komunismu. „Při realizaci studentských voleb ve školách nebude vyvíjet činnost žádná politická strana či hnutí, ani nebudou propagovány konkrétní strany či hnutí. Nebude docházet k žádné jiné činnosti zaměřené na studenty s cílem vyvolat, zesílit či omezit u nich zájem o jakoukoliv z politických stran,“ tvrdí organizace. Volby mají zvýšit zájem mladých o politiku. Do projektu se může zapojit každá střední škola a učiliště, samotný průběh voleb pak budou mít na starosti studenti a učitelé.

Člověk v tísni
Zdroj: ČT24
Vydáno pod