Svoboda: Bém není dlouhodobě způsobilý vést pražský magistrát

Praha – Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda se dnes ostře pustil do pražského primátora Pavla Béma. Podle lidovců už není dlouhodobě způsobilý vést pražský magistrát. Ukázala to nejen kauza Opencard, ale například i uzavření nevýhodné smlouvy se společností Veolia, pronájem paláce Škoda nebo smlouva s Inchebou na pražském Výstavišti. Svoboda má podle svých slov všechny dokumenty k dispozici a může tak svá tvrzení doložit. Bém podle něj fakticky nemá na chod radnice vliv, protože ho ovládají lidé jako pražský podnikatel Roman Janoušek a starosta Prahy 5 Milan Jančík. Primátorem by se proto měl podle lidovců stát někdo, kdo Pražanům rozkryje, co se v jejich městě děje: „Já na žádné další audity nevěřím,“ dodal Svoboda.

„Podle našeho názoru Pavel Bém není už dlouhodobě způsobilý vést pražský magistrát a město Prahu,“ řekl na dnešní tiskové konferenci předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. Bém ho označil v nedělních Otázkách Václava Moravce za lháře. Podle Svobody jde ale jen o zoufalý výkřik někoho, kdo nemá argumenty a dlouhodobě prokazuje, že nemá otěže radnice ve svých rukou: „Ovládají ho lidé jako pan Janoušek a pan Jančík. Primátor už fakticky nemá vliv na chod radnice.“

Cyril Svoboda:

„Netvrdím, že Pavel Bém ve všech případech porušil zákony, jistě se bude hájit, že žádný zákon neporušil. Hospodaří ale tak, že zisk má někdo jiný. Hlavní město buď solidně dotuje roury pro Veolii nebo investuje do Výstaviště, aby Incheba měla lepší podmínky… Pavel Bém prospěje sobě i hlavnímu městu, když odstoupí. Bude to hrdinský čin.“

TK KDU-ČSL k pražskému magistrátu (zdroj: ČT24)

Vláda podle Svobody v roce 1997 správně rozhodla o konceptu privatizace vodárenství. Obce si měly ponechat kontrolní balík akcií a většina měla být privatizována. V Praze byl ale koncept změněn. „Nikoliv z vůle vlády, ale z vůle Prahy,“ upozornil předseda lidovců. Město v roce 2002 prodalo svůj kontrolní balík akcií do soukromých rukou, čímž podle Svobody porušilo koncepci vlády. Pražské vodovody a kanalizace (PVK) tehdy dostaly smlouvu do roku 2013. Veolia, která už podle Svobody fakticky PVK vlastnila, pak získala opci až do roku 2028.

Bém tvrdí, že mu nezbylo nic jiného, než smlouvu podepsat. „Nechce ale veřejnosti říct, že si tu podmínku sám napřed vytvořil a nic a nikdo ho k tomu nenutil,“ dodal Svoboda, podle kterého tím Česká republika přišla i o možnost čerpat prostředky z EU. Bém v neděli uvedl, že za podmínky pro čerpání peněz na čištění vod je zodpovědná česká vláda. To ale Svoboda popřel. Za vším prý stojí radnice. V roce 2013 měla smlouva skončit a mělo proběhnout řádné výběrové řízení o pokračování distribuce vody. Veolia ale má díky opci, kterou podepsala radnice pod vedením ODS, právo na poskytování těchto služeb až roku 2028. Podle Svobody navíc město od firmy nedostalo ani korunu.

Paroubek prodej akcií firmě Veolia hájí

Předseda ČSSD Jiří Paroubek, tehdejší primátorův finanční náměstek, dnes prodej kontrolního balíku akcií firmě Veolia obhajoval: „Je divné, že se to vytahuje po osmi letech, kdyby to bylo tak špatné, proč se to nevytáhlo v tehdejší kampani?“

Výběrové řízení na pronájem paláce Škoda bylo podle KDU-ČSL šité na míru. Byla v něm například podmínka, že nový objekt pro magistrát má být vzdálený deset minut od radnice. Bém v neděli uvedl, že palác nebyl na prodej, což ale podle Svobody není pravda. Škodův palác koupil developer za 850 milionů korun. S plánovanou opravou objektu měla stát celá transakce 1,2 miliardy: „Za tuto cenu mohlo město Praha koupit celý objekt. Místo toho Pavel Bém podepsal dvacetiletou nájemní smlouvu, ve které v konečném důsledku zaplatí město 4,12 miliardy korun soukromému subjektu.“

Smlouva s Inchebou ohledně Výstaviště v Praze je podle Svobody naprosto neprůhledná: „Původní nájemní smlouva počítala s tím, že bude nájemné placeno ve výši 60 milionů korun za rok po dobu deseti let.“ Potom ale podle Svobody došlo k úpravě. Incheba tak měla městu platit pouze 10 milionů korun ročně po dobu 60 let. Nájemné se pak mělo do roku 2054 zvyšovat na částku 30 milionů: „Fakticky to vede k tomu, že město má deset milionů korun zisk z nájmu a skoro 50 milionů ročně investuje do objektu.“

O nevýhodnosti smluv všichni věděli

Cyril Svoboda:

„Kdyby byl Pavel Bém tak špatný horolezec, jako je primátor, tak by se ztratil i v Beskydech.“

Podle Mariána Hoška (KDU-ČSL), který byl na magistrátu členem finančního výboru, navíc o nevýhodnosti smluv všichni moc dobře věděli: „Jako člen zastupitelstva jsem byl kritikem všech tří smluv. Upozorňovali jsme, že jsou nevýhodné.“