Reakce na Lisabon: Topolánek čeká obstrukce, pro Klause je smlouva mrtvá

Praha - Prezident Václav Klaus počká, zda skupina senátorů nechá prozkoumat Lisabonskou smlouvu u Ústavního soudu. Oznámil, že svůj postoj nezveřejní dříve, než soud vydá svůj nález. Podle Klause je nicméně parlamentní ratifikace dokumentu selháním politických elit. Lisabonská smlouva je pro něj nadále „mrtvá“ vzhledem k jejímu odmítnutí irským referendem. Premiér v demisi Mirek Topolánek dnešní senátní ano smlouvě akceptuje. Přesto, že pro něj ratifikace dokumentu v ČR dneškem skončila, očekává v procesu další obstrukce, za nimiž bude stát prezident Václav Klaus. O přijetí dokumentu se dnes zasloužilo 54 ze 79 hlasujících senátorů, potřeba bylo 48 hlasů. Pro se vyslovilo i 12 senátorů z ODS.

„Očekávám další obstrukce, ať už je povede kdokoli, budou pod taktovkou Václava Klause. Myslím, že těžko může dlouhodobě vzdorovat rozhodnutí obou komor…,“ řekl dnes odpoledne novinářům Topolánek. Odstupující premiér také uvedl, že sám především chtěl, aby problém s ratifikací smlouvy již dál nebrzdil řešení problémů, které má ČR, protože to podle svých slov pokládal za uměle vytvořený problém.

Prezident Václav Klaus vyjádřil zklamání nad tím, že někteří senátoři podporou smlouvy při dnešním hlasování rezignovali na svou politickou a občanskou integritu. Podle něj tím podlehli „obrovskému mediálnímu i politickému tlaku“ z Česka i zahraničí. „Nyní počkám, zda skupina senátorů, jak někteří dříve, ale i v dnešní diskusi, avizovali, požádá Ústavní soud o další posouzení Lisabonské smlouvy ve vztahu k naší Ústavě. Pokud k tomu dojde, nebudu o svém rozhodnutí ratifikovat či neratifikovat Lisabonskou smlouvu uvažovat dříve, než Ústavní soud vydá svůj nález,“ uvedl Klaus.

Z vyjádření ústavního soudce ve výslužbě Vojtěcha Cepla vyplývá, že každá další žádost o posouzení smlouvy směrovaná na Ústavní soud, by vlastně byla obstrukcí a především nátlakem na revizi prvního rozhodnutí. „Že to je v souladu (Lisabonská smlouva s Ústavou ČR), už pronesl Ústavní soud ve svém rozhodnutí. Když se někoho, kdo Vám odpoví, zeptáte znova, ta druhá otázka je vlastně skrytý nátlak, aby odpověděl jinak,“ řekl ČT emeritní ústavní soudce Vojtěch Cepl. Podle Cepla by měl nyní prezident Klaus bez otálení rozhodnutí Parlamentu podepsat.

Výroky politiků v reakci na přijetí Lisabonské smlouvy Senátem:

Mirek Topolánek: „Já jsem jako předseda vlády tu smlouvu podepsal, pro mě ten ratifikační proces, za který já jsem nesl určitou odpovědnost, skončil ratifikací v Senátu a dále je to na rozhodnutí prezidenta republiky.“

Václav Klaus: „Lisabonská smlouva je pro tuto chvíli mrtvá. Je mrtvá proto, že byla v jednom členském státě Evropské unie odmítnuta v referendu. Proto pro mě není rozhodnutí o ratifikaci této smlouvy zatím na pořadu dne.“

Jiří Paroubek: „Jsem rád, že se našli i senátoři klubu ODS. Těch 12 senátorů bych chtěl také ocenit, že dohlédli nezbytnost hlasovat pro tento významný ústavní dokument.“

Lubomír Zaorálek: „Souhlasím s tím, že Lisabonská smlouva by měla zvýšit efektivitu Evropské unie a v čase ekonomické a finanční krize je to dvojnásob důležité.“

Vojtěch Filip: „Je to jenom důkaz toho, že vládě se podařilo prosadit Lisabonskou smlouvu, aniž by se k ní mohli vyjádřit občané. Opomenuta byla naše iniciativa referenda k Lisabonské smlouvě. To že se k ní občané nemohli vyjádřit, zakládá další problémy pro unii jako celek.“

ČSSD je přijetím dokumentu v Senátu nadšena

Jiří Paroubek vyjádřil svou mimořádnou spokojenost s ratifikací dokumentu v Senátu. Uvedl, že přijetí smlouvy bylo dílčím výsledkem politiky sociální demokracie a 29 senátorů ČSSD, kteří pro ni zvedli ruku, tak významně přispěli ke schválení.

Podle místopředsedy Poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka by bylo naprosto neomluvitelné, kdyby Česko proces ratifikace EU svým eventuálním odmítnutím smlouvy pohřbilo. „Jsem přesvědčen, že se nezužuje ve skutečnosti suverenita (jednotlivých států), ale je pravda, že EU potřebuje v mnoha oblastech postupovat, tak aby byla rychlejší dohoda,“ uvedl Zaorálek s tím, že unie podle smlouvy bude rozhodovat konsensuálně a každý stát má právo veta.

Poslankyně Páralová vystoupila z ODS

Poslankyně Alena Páralová oznámila novinářům, že v reakci na dnešní rozhodnutí Senátu ratifikovat Lisabonskou reformní smlouvu odchází z ODS. Do konce mandátu chce zůstat nestranickým členem jejího poslaneckého klubu. „Já jsem se tak rozhodla už před několika měsíci,“ poznamenala. Její krok není překvapením, svůj odchod v případě ratifikace Lisabonské smlouvy reformující Evropskou unii už několikrát veřejně avizovala.