Exkluzivní rozhovor s entomologem Emilem Kučerou

Praha - Entomolog Emil Kučera, kterému indický soud uložil tři roky za nelegální sběr brouků, odcestoval z Indie. Ještě v úterý byl v Dárdžílingu v domácím vězení a čekal na listopadový odvolací soud. Nyní už je na území České republiky. Reportérovi ČT Aleši Hazukovi se přímo v Táboře podařilo Emila Kučeru kontaktovat a natočit s ním pro ČT exkluzivní rozhovor.

Můžete popsat cestu, která vedla z Indie až sem?

„Už po soudu 10. září mi bylo jasné, že v této oblasti nelze dostát rozumného soudního rozhodnutí a že je tedy nasnadě uvažovat i o jiných možnostech odchodu z Indie. Proto jsem požádal svoji přítelkyni, aby mi zaslala na adresu mého indického přítele v Dárdžilingu druhý pas, který vlastním legálně, a aby na moji kartu poslala příslušný obnos, který by mi stačil na cestu zpět do České republiky. Po odchodu Petra Šváchy jsem odjel džípem asi čtyři kilometry od Dárdžilingu na místa, která znám, a dvě hodiny mi trval přechod do Nepálu. Do Káthmandú jsem dojel autobusem. Musel jsem zde absolvovat návštěvu imigračního úřadu, kde jsem dostal pokutu za vstup bez víza na nepálskou stranu. Po diskusi a zaplacení určitého obnosu úředníkům jsem získal legální vízum. Strávil jsem zde asi tři dny a přes cestovní kancelář jsem si zajistil letenku zpět do České republiky.“

Proč jste uprchl, jaký byl hlavní důvod?

„Po prvním soudu, kde jsme nejprve každý obdrželi tři roky, bylo rozhodnuto, že Petr Švácha zaplatí pokutu a bude propuštěn, kdežto já jsem dostal tři roky. Další sezení vyššího soudu bylo 16. října. Stáli jsme před soudní budovou a opět jsem se nedozvěděl vůbec nic. Nikdo tam nepřišel, i když tam všichni, včetně lesníků a zástupce bengálské vlády, měli být. To měli asi domluvené. Jenom nám bylo sděleno, že další jednání bude 6. listopadu. Už dopředu jsem měl zjištěné, že pokud by tento soud rozhodl kladně, celé vydání pasu a ukončení případu bude trvat minimálně do února. Pokud by to nedopadlo v můj prospěch, byl bych tam minimálně do poloviny příštího roku a to jsem rozhodně nechtěl akceptovat. Celý případ byl natolik absurdní a založen na podvodech, že jsem si prostě nedovedl představit, že bych tam trávil delší dobu.“

Jaké budou vaše další kroky, nastoupíte do zaměstnání?

„Mám své zaměstnání, které mě živí, takže v mém životě se v podstatě nic nezmění.“   

Jaké byly podmínky ve vězení, můžete je přiblížit?

„První dva dny byly velmi složité, protože mi odmítali umožnit kontakt s naší ambasádou, ale po dvou dnech se nám to podařilo. Od té chvíle, kdy se do celé záležitosti vložila ambasáda, se podmínky změnily o 180 stupňů. Vedení věznice nám v rámci svých možností vycházelo maximálně vstříc a i spoluvězni se k nám chovali velice vstřícně a pomáhali nám.“

Chcete se vyjádřit i k obvinění, zda jste vstoupili na území parku a sbírali tam vzácné brouky?

„Byli jsme obviněni z porušení dvou zákonu: Wildlife Act z roku 1972 a Biodiversity Act z roku 2002. O Biodiversity Act jsme nevěděli a skutečně jsme ho porušili a sbírali v Indii hmyz. U Wildlife act bylo proti nám použito důkazu na základě podvodu a to jsme nechtěli akceptovat.“

Jak to teď bude dál pokračovat?

„Představu bych měl takovou, že soud bude otevřený a budu se snažit získat informace od české ambasády, v jakém to je stádiu a jak to tam probíhá. Po té zkušenosti opravdu nemám představu, jak to v Indii může probíhat, ale věřím tomu, že případ zůstane otevřený.“  

Budete v kontaktu s českou ambasádou?

„Ano, budu.“

To, že jste přišel, je důkazem, že se neskrýváte. Nemáte nějaké obavy?

„Obavy nemám.“       

Vydáno pod