Heger: Ocitneme se na stavu lékařů z roku 2000. Tehdy se apokalypsa nekonala

Praha - Ministr zdravotnictví Leoš Heger podle dnešního tisku prohlásil, že jedna z variant řešení situace odchodu lékařů je vyhlásit krizový stav. Ministr nicméně tvrdí, že zdravotnictví nečeká žádná apokalypsa, protože v mnohých nemocnicích masivní výpovědi lékařů neregistrují. Přesto hejtman Středočeského kraje David Rath doporučuje Hegerovi za takovéto situace uvolnit místo ministra zdravotnictví a nabídnout ho někomu, kdo si s problémem bude vědět rady. Podle Hegera je ale nemožné zázračně přidat lékařům peníze, protože se vláda rozhodla šetřit, a musí se tak škrtat ve veřejné sféře.

„Sedmnáct procent lékařů, kteří podali výpověď, je situace nepříjemná, ale kdyby se žádný z nich již nevrátil do nemocnic, tak se ocitneme na stavu lékařů někdy v roce 2000 a tehdy jistě nebyla žádná apokalypsa,“ domnívá se Heger. Zároveň je podle svých slov přesvědčen, že většina lékařů z nemocnic neodejde: „Doufáme, že mnoho lékařů pochopí, že jsme už řadu věcí, které byly zadány jako zdroje nespokojenosti, splnili. Teď už zbývají jen peníze.“

Leoš Heger

„Během dvouměsíční výpovědní lhůty se zcela určitě odvede maximum práce a lékařům se budou nabízet takové podmínky, aby měli chuť vrátit se do práce. Oni chtějí dát najevo svou nespokojenost, což již velmi viditelně udělali. Věřím, že většina z nich chápe, že zázraky nelze dělat.“

Rozhovor s Leošem Hegerem a Davidem Rathem v Událostech, komentářích (zdroj: ČT24)

Heger poukazuje na to, že pouze polovina nemocnic registruje lékaře, kteří podali výpověď. „Během prvních dvou týdnů v lednu uděláme analýzu stavu. Záleží především na tom, jak budou výpovědi rozloženy regionálně a po jednotlivých oborech,“ uvedl Heger.

Je možné vyhlásit stav nouze?

Jan Kudrna, Katedra ústavního práva pražské právnické fakulty

„Mimořádný právní stav je možné vyhlásit v situaci, kdy existuje nějaká mimořádná krizová situace, kterou ale nelze vyřešit běžně dostupnými prostředky a zároveň je třeba, aby byla tato situace vyhlášena na časově omezený úsek.“

Ministerstvo zdravotnictví podle Hegera zvažuje nejrůznější možnosti, jak situaci řešit: „Jedna z variant je, že se nestane vůbec nic. Další možnost je, že to bude nepříjemné, ale zdravotnictví si s tím samo poradí, a ta nejextrémnější varianta je, že v některých regionech nastane krizový stav. Není to ale nic, co plánujeme… Myslím, že debaty o právních detailech jsou předčasné.“

Hejtman Středočeského kraje David Rath kritizuje možnost vyhlášení stavu nouze: „Toto je věc, o které víme tři čtvrtě roku a navíc máme dva měsíce, abychom našli standardní řešení… Jestli ho pan ministr nezná, tak ať tam pustí někoho jiného, kdo to standardně vyřeší.“

Heger se nicméně snaží upozornit na hlavní důvody, kvůli kterým není snadné najít potřebné peníze v rozpočtu: „Vláda se rozhodla, že bude státní rozpočet šetřit, že nebude dále tak masivně zadlužovat tuto zemi, jako ji zadlužovaly vlády předchozí. Důsledkem je, že se škrtá ve všech veřejných sférách.“

Děkujeme, odcházíme
Zdroj: ČT24