Poslanci si omezení imunity neschválili

Praha – Sněmovna neschválila zrušení možnosti doživotní trestní imunity zákonodárců. Koalici chyběly hlasy ČSSD, která chtěla zčásti zachovat přestupkovou imunitu. Vládní poslanci ji chtěli naopak zrušit zcela. Návrh nakonec podpořilo jen 89 ze 124 přítomných poslanců, pro schválení bylo třeba 120 hlasů, neboť na ústavní změny je potřeba hlasů tří pětin všech poslanců.

Koaliční návrh na omezení imunity počítal s tím, že by se zákonodárci za prohřešky dočkali trestu poté, co jim skončí mandát. Dnešní praxe je totiž taková, že pokud spáchají trestný čin v době svého funkčního období a zákonodárný sbor jejich imunitu nezruší, po konci mandátu je už policie za protiprávní jednání stíhat nemůže. Podle novely o imunitě by po dobu poslaneckého mandátu také neplynula promlčecí lhůta. V případě přestupkové imunity si nyní mohou zákonodárci vybrat způsob projednání svého přečinu, a to buď v obvyklém správním řízení, nebo v mandátovém a imunitním výboru

Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka:

„Vy prostě nad námi jako nad opozicí žádnou moc nemáte a nemůžete nás nutit ke schvalování vašich návrhů zákonů, které s námi nebyly konzultovány a kde s námi nebyl dohodnut kompromis“. Sobotka poukázal také na to, že na hlasování přišlo pouze 85 koaličních poslanců, s nimiž pro novelu zvedli ruku i čtyři zástupci opozice.

Koalice předloží návrh znovu

Místopředsedkyně sněmovny Kateřina Klasnová (VV) uvedla, že vládní poslanci návrh předloží znovu. Opozice požadovala, aby s ní koalice svůj návrh předjednala, neboť pro ústavní změny nemá ve sněmovně dost hlasů. Sociální demokraté svou podporu koaliční novele podmiňovali tím, že bude zachována přestupková imunita na jednání zákonodárců souvisejících s mandátem. Podle kritiků by ale takovéto vymezení znamenalo fakticky zachování přestupkové imunity. Vládní poslanci sociálním demokratům navíc vytýkali, že s tímto požadavkem přišli až tento týden, zatímco při projednávání novely ve sněmovních výborech nic takového nepožadovali a zrušení imunity naopak podporovali. Komunisté podle jejich předsedy Vojtěcha Filipa koaliční návrh nepodpořili, protože byl špatně připraven.

Imunity bylo zbaveno 19 poslanců

Od roku 1993 bylo na žádost policie zbaveno imunity 19 poslanců či senátorů, přičemž poslanec za extremistickou stranu Sdružení pro republiku - Republikánská strana Československa (SPR-RSČ) Josef Krejsa byl dokonce vydán trestnímu stíhání ve dvou případech. Naposledy sněmovna vydala bývalého poslance Petra Wolfa (zvolen za ČSSD), který byl podezřelý z úvěrového podvodu, zkreslování údajů o stavu hospodaření a z porušování autorských práv.

V případě senátorů byl k trestnímu stíhání například vydán před sedmi lety Alexandr Novák (ODS). Toto úterý byl odsouzen k pětimilionové pokutě a podmíněnému trestu vězení. Podle rozsudku v roce 1999 jako chomutovský starosta přijal úplatek přes 40 milionů korun za prodej plynárenských a energetických akcií patřících městu.

Projednávání provázely spory, Rath se hádal s Němcovou

Schvalování koaliční novely oddálily ve sněmovně spory mezi vládními poslanci a opozicí. K nejdramatičtějším momentům debaty, která trvala půldruhé hodiny, patřila hádka Davida Ratha (ČSSD) s předsedkyní sněmovny Miroslavou Němcovou (ODS). Ta Ratha napomenula za osobní útoky vůči zástupcům její strany. Rath nejprve označil za pokrytectví, že při schvalování novely chybí premiér Petr Nečas (ODS) jako hlavní předkladatel. Poté uvedl: „Já chápu, že třeba pan poslanec Bendl nechápe, oč jde. To mě nepřekvapuje.“

Němcová následně Ratha vyzvala, aby se zdržel takovýchto osobních poznámek. Rath namítl, že může mít jakékoli poznámky. „Pokud s tím máte problém, tak mě dejte k mandátovému a imunitnímu výboru. To je jediné, co totiž umíte, vyhrožovat,“ řekl Němcové Rath, který už čelí disciplinárnímu řízení v tomto výboru za obvinění Miroslava Kalouska (TOP 09) z opilosti. Odmítl prominout Němcové, že přerušila jeho řeč, a odmítl také její prohlášení, že svou řečí vybočil z mezí slušnosti.

Šnajdr o Rathovi řekl, že je Kraken

Předseda poslanců ODS Petr Tluchoř následně vyzval sociální demokraty, aby se od chování Ratha distancovali. „Abychom si nemuseli myslet, že hulvátské a sprosťácké chování vůči předsedkyni sněmovny je standardem pro celou sociální demokracii,“ uvedl. Marek Šnajdr (ODS) k tomu dodal, že ČSSD zřejmě nechce podpořit omezení imunity. „Zvolila tento způsob postupu, klasickou situaci, vypustila Krakena, aby tuto Poslaneckou sněmovnu rozsekal, abychom se začali navzájem hádat,“ dodal Šnajdr. Za Krakena, mytologickou nestvůru, označil Ratha už v létě kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek.

Ze sociálních demokratů reagoval na Tluchořovu výzvu přímo jen bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek. Poukázal na to, že i on byl předmětem urážky jedné z koaličních poslankyň, které se za to pokárání nedostalo. „Když už je někdo útlocitný, tak buďme útlocitní všichni. Jestli tady někdo hovoří o Krakenovi, tak je to nevkusnost, neslušnost,“ uvedl Paroubek vzhledem k tomu, že ani Šnajdr za svou poznámku napomenut nebyl. „Pan Šnajdr nás nejdříve školí, jak máme být slušní, a pak mě nálepkuje nějakými Krakeny a podobnými nadávkami. Já jsem si nevšiml, že byste ho napomenula,“ přidal se Rath. Němcová to nekomentovala, jejího pokárání se ale dostalo Stanislavu Polčákovi (TOP 09) za prohlášení, že „jednotka politické demagogie se jmenuje Bohuslav Sobotka“.

Koalice odmítla jednat o policejním prezidentovi

Vládní koalice dnes ve sněmovně odmítla jednat důvodech, proč ministr vnitra Radek John (VV) vyzval policejního prezidenta Oldřicha Martinů k rezignaci. Zařazení takového bodu na schůzi žádal Jeroným Tejc (ČSSD). Zdůvodňoval to tím, že John ve čtvrtek nepřišel na zasedání branného a bezpečnostního výboru, který měl o důvodech debatovat. Koalice ústy předsedkyně klubu VV Kristýny Kočí hlasování o zařazení bodu vetovala.