Bělobrádek: KDU-ČSL by měla mít přesah i mezi lidi, kteří uznávají univerzální hodnoty

Praha - KDU-ČSL, strana, která prožívá zřejmě nejhorší období ve své novodobé historii, o víkendu prošla razantní změnou. Do jejího čela zasedne teprve třiatřicetiletý veterinář Pavel Bělobrádek, který drtivým způsobem porazil úřadující šéfku strany Michaelu Šojdrovou i jejího kolegu Ludvíka Hovorku. Jediným členem z dosavadního vedení, který se do toho nového dostal, je exministr Pavel Svoboda. „Lidovci usoudili, že je čas udělat něco nového. Jako když mužstvu, kterému se nedaří, vymění trenéra,“ uvedl Bělobrádek. V pondělním Interview ČT24 se snažil přiblížit směřování strany po svém zvolení do čela lidovců.

Tvář nového předsedy je veřejnosti neznámá. Zda je to výhoda, či nevýhoda, není podle něj jasné: „Myslím, že to má dvě roviny. Doufám ale, že to bude výhoda pro KDU-ČSL… Stranu by neměl vést nikdo, kdo je jakýmsi elitářem mimo realitu. To já, myslím, nejsem.“ Zároveň téměř nikdo z nového vedení strany nemá žádnou vládní ani sněmovní zkušenost. Jestli je to na škodu, se podle Bělobrádka uvidí: „Máme nyní před sebou tři roky, než budou sněmovní volby, a dva roky do voleb krajských. V celostátním výboru je lidí s touto zkušeností celá řada.“ Přestože KDU-ČSL byla v minulosti rozdělena na dva tábory, existuje zde podle Bělobrádka naděje, že alespoň podle vnějších projevů se ji snad podařilo sjednotit: „Nálada na sjezdu byla pozitivní a spíš spojovala, než rozdělovala.“

KDU-ČSL jako středopravá strana se sociálním akcentem

Interview ČT24

Kdyby měl nový předseda stranu zařadit do českého politického spektra, nacházela by se napravo od ČSSD a nalevo od ODS: „Měli bychom být středopravá strana se silným sociálním akcentem, která se vrací k sociálně tržnímu hospodářství.“ Bělobrádek si zároveň není jistý, jestli by si lidovci zvolili za svého přirozeného partnera sociální demokracii: „Co se týká důrazu na neziskový sektor, na přístup k lidem, kteří měli smůlu…, tak tam bychom se klonili spíš k sociální demokracii.“ K ODS by se strana naopak přikláněla v otázce osobní zodpovědnosti: „Stát tu není proto, aby se o někoho staral, ale proto, aby vytvořil takové podmínky, které by lidem umožnily postarat se sami o sebe. A teprve v okamžiku, kdy to nezvládnou…, má zasahovat stát.“

Je třeba změnit formu oslovování voličů

Lidovci podle nového předsedy podcenili formu, jakou strana komunikovala s voliči: „Neuměli jsme přesáhnout rétoriku, které rozumí jen věřící lidé. Měli bychom mít přesah i mezi lidi, kteří uznávají univerzální hodnoty. To nám možná chybělo v poslední době, a proto nám ubývali voliči… Nebyli jsme také schopni oslovit mladou generaci.“ Podle Bělobrádka je třeba změnit i postoj jednání s médii: „Někteří členové naší strany měli dojem, že média jsou nepřítelem. Musíme si zakázat přemýšlet o médiích jako o démonu, který nám chce ublížit. Musíme s nimi mluvit otevřeně.“

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D.

V letech 1995 až 2001 vystudoval veterinární lékařství na Fakultě veterinární hygieny a ekologie Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Roku 2010 u CEVRO vystudoval ekonomii, politologii, právo, mezinárodní vztahy, politický marketing a veřejnou prezentaci. Od roku 2001 pracoval na Krajské veterinární správě pro Královéhradecký kraj, kde až do roku 2009 působil na pozici vrchního veterinárního inspektora. Tehdy se stal krajským tajemníkem KDU-ČSL v Pardubickém kraji. Do strany vstoupil roku 2004 v Náchodě a od té doby ve straně zastával několik funkcí. Roku 2010 byl zvolen zastupitelem města Náchoda. 20. listopadu 2010 na mimořádném sjezdu KDU-ČSL, konaném ve Žďáru nad Sázavou, byl zvolen předsedou strany.

Sjezd KDU-ČSL
Zdroj: ČT24/sjezd.kdu.cz