Čínský balon získal informace z vojenských areálů, píší americká média

Čínský špionážní balon, který v únoru u pobřeží Spojených států sestřelila americká stíhačka, dokázal získat zpravodajské informace z několika amerických vojenských areálů, i když se tomu USA snažily zabránit. S odvoláním na dva vysoce postavené americké činitele to napsal zpravodajský server NBC News. Bílý dům a Pentagon podle agentury Reuters poznamenaly, že tuto zprávu nemohou potvrdit.

Čína dokázala balon ovládat tak, že nad některými místy mohl přeletět i několikrát a získané údaje byl schopen okamžitě předávat Pekingu. Informace zařízení shromažďovalo zejména zachycováním elektronických signálů ze zbraňových systémů a z komunikace personálu armádních základen.

Peking by byl podle zdrojů NBC News schopen získat ještě výrazně více zpravodajských informací z citlivých míst, kdyby mu v tom Spojené státy během letu balonu nad touto zemí nebránily například blokováním elektronických signálů.

Balon o velikosti trojice amerických školních autobusů mohla Čína podle serveru nechat zničit na dálku. Proč se tak nestalo, není jasné.

Americké ministerstvo obrany sdělilo, že trosky sestřeleného balonu stále zkoumá. „Nemohu potvrdit, že ocházelo k přenosu z balonu do Číny v reálném čase,“ řekla mluvčí Pentagonu Sabrina Singhová. „To je věc, kterou teď analyzujeme,“ dodala.

Čína opakovaně tvrdila, že balon byl meteorologický. Washington podle ní reagoval přehnaně, když ho sestřelil.

List The Washington Post (WP) už v únoru uvedl, že balon byl součástí rozsáhlého sledovacího programu Pekingu, s jehož pomocí Čína už léta sbírá informace o vojenských zařízeních v zahraničí. Podle listu byly obdobné špionážní balony vyslané z Číny spatřeny nad pěti kontinenty. Zvláště často je ale Peking využívá ke špionáži v asijských zemích, jako je Japonsko, Indie, Vietnam, Filipíny a Tchaj-wan.